Većina žena tvrdi da žele muškarca koji je nežan, osetljiv i pažljiv. Jednog “dobrog momka”. Ipak, kada dođe do toga, čini se da žene uvek dosledno jure za „lošim momcima“ - tipom koji je narcisoidan i izbegava sve oblike bliskosti kao da su zarazne bolesti. Ženske preferencije i izbori muškaraca često izgledaju kao krajnji paradoks. Stvar je u tome da, dok smo stalno u potrazi za tim slatkim, brižnim, dobrim momkom koji će nam biti odličan saputnik, zapravo nas privuče tip koji rasplamsava strast u nama. Da li ste se ikada osećale isfrustrirane jer vam se čini kao da beznadežno „lupate glavom o zid“ vijajući emotivno nedostupne muškarce, dok jednostavno ne možete da osetite istu stvar sa finim muškarcima, koji su zaista dostupni i spremni za ozbiljnu vezu? Da li biste želeli da promenite ovaj obrazac kako biste konačno mogli da počnete da uživate u stabilnoj vezi i prestanete da gubite vreme sa muškarcima koji se igraju toplo-hladno sa vašim emocijama? Sledi 6 razloga zašto žene ne vole i izbegavaju “dobre momke”, iako takve traže.
Zašto žene ne vole dobre, već loše momke?
Izgleda kao da većina muškaraca spada u kategoriju “loših” ili “dobrih” momaka. Po mom mišljenju, idealan muškarac nije ni jedno ni drugo, već graciozno hoda tankom linijom između. Međutim, većina žena tvrdi da žele pažljive, “dobre momke”, a nekako ipak u većini slućajeva završe sa “lošim momkom”. Zašto žene ne vole “dobre momke”, odnosno zašto žene vole "loše momke"? U čemu se krije odgovor na ovu večnu konfuziju? Pa, zapravo postoje razlozi zašto žene ne vole “dobre momke”, čak i ako toga nisu svesne.
“Dobri momci” imaju manje samopoštovanja
Niko ne poštuje nekoga ko se postavi u ulogu otirača, pa makar i iz najbolje namere i ljubavi. “Dobri momci”, kako ih žene često karakterišu, često su “previše dobri” - ne postavljaju granice, niti bilo kakve zahteve i očekivanja, dok neki oštriji muškarci ne dozvoljavaju ženi da sve bude po njenom ili da ih kontrolišu. Žene ne mogu da poštuju muškarca kojeg mogu da kontrolišu, koji će uvek da “igra” kako one kažu i ispunajva svaki njihov hir, iako možda misle da to žele. Tako je i u obrnutom slučaju – to je čista psihologija. A, kada nema poštovanja – nema ni privlačnosti.
“Dobri momci” nisu uvek uzbudljivi
Mnogi ljudi upadaju u zamku toga da pomisle da je sve što treba biti ljubazan i dobar. Ko ne želi takvog partnera? Dobri momci divno tretiraju žene i učinili bi sve za onu koja im se dopada. I to su divne osobine. Ali, ukoliko je to sve što imaju da ponude, u velikoj su nevolji. Zašto? Žene isprva ne biraju muškarca koji će se prema njima ponašati najbolje, već onog koji u njima budi snažne emocije. Konkretno, biraju momke koji ih duboko privlače na biološkom nivou. Da li ste ikada izašli na sastanak sa muškarcem koji jednostavno nije bio zanimljiv? Koji je bio, dosadan, običan? Žene vole aktivne, asertivne muškarce, koji će ih zaintrigirati, kada vide da se ispod površine krije svašta što tek treba otkriti. Iako ponekad nažalost toksični, “loši momci”, su uvek izazov. “Dobri momci” često nisu. Predvidljivost, bez uzbuđenja i izazova je jednako tome da „žene više vole “loše” momke, od “dobrih“.
Biologija odvraća žene od “dobrih momaka”
Ženama je u prirodi i genima da imaju potrebu da neguju i brinu o nekome. To je neka vrsta majčinskog instinkta, a one upravo to često nesvesno rade sa „lošim momcima“. Misle da će ih njihova ljubav spasiti. Da će ih promeniti. Da će ih naučiti da vole i da se otvore. Dobri momci retko kada moraju da budu spašeni ili da im se pomaže. Stoga, kada naiđe muškarac koji zaista želi da brine o njima, one zapravo ne znaju kako da se postave i osećaju se kao da takvom muškarcu nisu potrebne. Ne moraju da budu "popravljeni". Neke žene misle da ako mogu da "stvore" savršenog muškarca, odnosno pretvore „lošeg momka“ u dobrog, da će pronaći savršen spoj koji traže i da će im taj muškarac zauvek biti na tome zahvalan.
„Dobri momci“ deluju slabiji
Istraživanja pokazuju da žene podsvesno privlače potencijalni partnere sa jakim genima. „Loši momci“ šalju ženama podsvesnu poruku da su to oni, jer su često oličenje testosterona i drugih evolutivnih faktora koji žene na nesvesnom nivou privlače kod potencijalnih partnera. Mirnija i nežnija priroda dobrih momaka šalje upravo suprotnu poruku. Prokleta biologija! Takođe, žene često podsvesno očekuju od muškarca da bude njen „zaštitinik“ i da se osećaju sigurno. Dobri momci će uglavnom izbegavati sukobe, a žena podsvesno možda neće osećati sigurno, niti zaštićeno.
I žene se ponekad plaše bliskosti
Ne, nisu muškarci jedini koji se plaše vezivanja, iako su obično na lošem glasu zbog toga. Mnoge žene imaju nerazrešene emotivne traume iz detinjstva ili prošlih veza, te se možda sasvim nesvesno plaše emotivne bliskosti i intimnosti. Podsvesno, žena zna da to može izbeći sa „lošim momcima“, jer se njima nikada zapravo ne može dovoljno približiti da bi morala da se suoči sa ranjivim emocijama. „Dobar momak“ će jasno staviti do znanja svoje namere i da želi posvećenost, što je ispravno, ali i zastrašujuće, ukoliko se žena zapravo duboko u sebi boji vezivanja.
„Dobri momci“ nisu šarmantni koliko oni „loši“
Dobri momci su na mestu – znaju šta žele i uglavnom nemaju potrebu da nadoknađuju svoje nedostatke slatkorečivošću i šarmiranjem. Što je u teoriji idealno i ono što svaka žena želi, zar ne? Međutim, „loši momci“ mogu biti veoma šarmantni, harizmatični i tačno znaju šta žene žele da čuju, jer na njih gledaju kao na izazov i nešto što treba „osvojiti“, što im daje prednost nad „dobrim momcima“. Takođe, na ovaj način su navikli da nadoknađuju to što zapravo nisu „dobar“ izbor. Pre ili kasnije, uglavnom se ispostavi da su to bile samo prazne reči, ali dok otkriju svoje pravo lice, žena se već zaljubila i teško se oslobađa svoje ideje o čoveku kojeg je upoznala.