Upoznavanje za uspešne muškarce i lepe devojke - Lepotica i Zver

Da li previše razmišljate i kako da prestanete?

Čuveni „overthinking“, odnosno, previše razmišljanja iznova i iznova, o svim stvarima koje ste mogli učiniti drugačije, preispitivanje svake svoje odluke, postupka i zamišljanje svih mogućih ishoda i scenarija u životu može biti užasno iscrpljujuće. Ali, previše razmišljanja ujedno je i vrlo teško prekinuti. Možda čak sebe ubedite da je razmišljanje o nečemu dugo i detaljno ključno za razvijanje najboljeg rešenja, ali to obično nije slučaj. U stvari, što duže razmišljate o nečemu, manje vremena i energije ćete imati za produktivnu akciju.

da li previse razmisljate

Da li previše razmišljate?

Naravno, svi mi ponekad previše razmišljamo. Možda razmišljate o svim stvarima koje bi mogle da pođu po zlu na razgovoru za posao sledeće nedelje. Možda ste potrošili bezbroj sati pokušavajući da odlučite šta ćete obući na taj razgovor i kao rezultat toga, niste proveli dovoljno vremena zapravo pripremajući svoje odgovore. Da biste mogli da zaustavite previše razmišljanja, onog nepotrebnog, koje vam šteti, morate da prvo umeti da prepoznate kada to radite. Evo kako da znate da li previše razmišljate, kao i kako da prestanete.

Niste fokusirani na rešenje

Prekomerno razmišljanje u velikoj meri se razlikuje od rešavanja problema razmišljanjem. Previše razmišljanja odnosi se na zadržavanje na problemu, dok rešavanje problema uključuje aktivno traženje rešenja. Zamislite da dolazi oluja. Evo razlike između previše razmišljanja i rešavanja problema: Prekomerno razmišljanje: „Voleo/la bih da oluja ne dolazi. Biće grozno. Nadam se da kuća neće biti oštećena. Zašto mi se ovakve stvari uvek moraju događati? Ne mogu da se nositm sa ovim.„

Rešavanje problema: „Izaći ću napolje i pokupiti sve što bi vetar mogao oduvati. Staviću džakove sa peskom na vrata garaže kako bih sprečio poplavu. Ako padne puno kiše, otići ću u prodavnicu da kupim nešto za oblogu. “

Da li vidite razliku između previše razmišljanja koje nije konstruktivno i ne vodi ničemu i aktivnog rešavanja problema mislima? Rešavanje problema može dovesti do produktivne akcije. Takođe, nemate vremena za nepotrebne misli koje su samo višak i opterećenje. Prekomerno razmišljanje, međutim, samo hrani i podstiče neprijatne emocije, a ne traži racionalna rešenja za situaciju koja je do istog i dovela.

Imate ponavljajuće misli

Previše razmišljanja, odnosno ponavljanje istih stvari u glavi, iznova i iznova, nije korisno. Kada previše razmišljate, možda ćete više puta ponoviti određeni razgovor ili situaciju u svojoj glavi ili zamisliti da se mnogo puta događa nešto loše. Zadržavanje na svojim problemima, greškama iz prošlosti ili nedostacima povećava rizik od mentalnih problema. Kako vaše mentalno zdravlje opada, veća je verovatnoća da ćete sve više razmišljati o svojim napornim mislima, te se dodatno nervirati što uopšte previše razmišljate. To je začarni krug i ponavljajući ciklus koji može biti vrlo teško prekinuti, ukoliko preduboko zađete u njega.

Misli vas drže budnima noću

Kada previše razmišljate, možda ćete se osećati kao da svoj mozak jednostavno ne možete da „isključite“, koliko god se trudili i to želeli. Kada legnete u krevet i pokušate da spavate, umesto da obustavite mentalan napor, možda ćete čak osećati kao da više razmišljate, te da vam se mozak „puši“ jer vam u glavi konstantno ponavlja i vrti razne scenarije i uzrokuje da zamišljate i strahujete od toga da se loše stvari događaju. Istraživanje potvrđuje ono što verovatno već znate – previše razmišljanja ometa san, otežava odmor i spavanje i narušava i kvalitet vašeg sna. Teže je pasti u dubok san, kad vam je mozak zauzet prekomernim razmišljanjem. Ukoliko od svojih misli ne možete da zaspite, imate jasan odgovor na pitanje da li previše razmišljate. Poteškoće sa spavanjem takođe mogu dodatno doprineti zabrinjavajućim mislima. Na primer, kada ne zaspite odmah zbog previše razmišljanja, počnete da brinete jer uviđate da ćete sledećeg dana biti premoreni, neispavani i nefunkcionalni, što može dovesti do osećanja anksioznosti, od koje je još teže zaspati. Ovo je još jedan začaran krug do kojeg vas dovodi previše razmišljanja.

Teško vam je da donosite odluke i preispitujete ih

Možete pokušati sebe da ubedite da vam duže i detaljnije razmišljanje pomaže. Na kraju, problem ćete na taj način sagledati iz svih mogućih uglova, što je dobra stvar, zar ne? Ali, prekomerno analiziranje i previše razmišljanja o istoj stvari, zapravo postaju prepreka. Istraživanja pokazuju da previše razmišljanja zapravo otežava donošenje odluka. Ukoliko ste neodlučni u svemu, od toga šta da pojedete za večeru do ozbiljnijih odluka, verovatno je da previše razmišljate o stvarima pred vama. Vrlo je verovatno da gubite mnogo vremena tražeći tuđe mišljenje i istražujući sve svoje mogućnosti, ali u konačnici, ti mali izbori možda neće biti toliko važni, da bi zahtevali toliko razmišljanja. Takođe, previše razmišljanja takođe uključuje razmišljanje i preispitivanje odluka koje ste već doneli. Da li gubite mnogo vremena razmišljajući o „šta bi bilo kad bi bilo“, kako bi vam život možda bio bolji da ste drugačije izabrali ili se možda nervirate zbog toga što ranije niste videli upozorenja, jer verujete da su trebala biti očigledna? Odgovor je da - previše razmišljate! Dok vam malo zdrave samorefleksije može pomoći da naučite na svojim greškama, preispitivanje i nagađanje je oblik mentalne torture. Prekomerno razmišljanje može uticati na vaše raspoloženje koje ne treba da zavisi od prošlosti, niti budućnosti i može vam još više otežati donošenje odluka ubuduće.

Kako prestati previše razmišljati?

Umesto da sedite u paklu sopstvenog uma i razmišljate o problemu, ono što treba da uradite kada previše razmišljate jeste da odvratite sebi pažnju, odnosno kreirate neki vrstu distrakcije svom mozgu. Vaš mozak će možda pronaći bolje načine za pronalaženje realnog rešenja u pozadini, dok Vas ometa drugi zadatak - poput ispunjavanja neke obaveze, hobija ili fizičke aktivnosti. Mogli biste čak i da prespavate i otkrijete da vam mozak zapravo rešava problem dok spavate, što je razlog zašto se kaže da je „jutro uvek pametnije od večeri“. Kratka distrakcija može Vam dati pauzu od preteranog razmišljanja, a možda će vam se um usredsrediti na nešto produktivnije, te usput možda i razviti rešenje umesto vas, kada prestanete da se opterećujete, i previše razmišljate o problemu. Ukoliko ne uspevate sami da se oslobodite preteranog razmišljanja, razmislite o potrazi za stručnom pomoći. Previše razmišljanja može biti simptom problema sa mentalnim zdravljem, poput depresije ili anksioznosti, te ih čak i izazivati. Stručnjaci vas mogu naučiti veštinama i metodama, koje će vam pomoći da prestanete previše da razmišljate i zadržavate se na stvarima koje nisu korisne.